VAN-PLUS J.Wantusiak ul. Płowiecka 76 A 04-501 Warszawa 48 723 022 022 kontakt@oknaonline-warszawa.pl
0
VAN-PLUS J.Wantusiak ul. Płowiecka 76 A 04-501 Warszawa 48 723 022 022 kontakt@oknaonline-warszawa.pl
Zaloguj się

Okna do domu pasywnego

Okna do domu pasywnego Drutex - salon Warszawa Dom pasywny to w naszym kraju dość nowy trend i przez to niesłusznie utożsamiany z domem energooszczędnym. To co wyróżnia dom pasywny to bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania - poniżej 15 kWh/(m2 rok) a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2. Dla porównania dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), zaś zwykły dom nawet 180 kWh/(m2·rok). Dom pasywny musi być doskonale zaizolowany i niemal stuprocentowo szczelny by nie dochodziło do niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. Planując budowę domu pasywnego należy zacząć od wyboru odpowiedniej działki. Idealna nie powinna mieć wysokich drzew ani budynków od strony południowej, które ograniczałyby dostęp promieni słonecznych. Drzewa, najlepiej iglaste, przydatne są od strony północnej, aby w okresie zimowym zmniejszyć wychładzanie budynku. Kolejną ważną decyzją na etapie projektowania i budowy domu pasywnego jest zapewnienie możliwie zwartej bryły architektonicznej, jak również odpowiednie rozmieszczenie okien w celu maksymalizowania wykorzystania energii słonecznej. Istotna jest rezygnacja z wykuszy i lukarenek, które są bardzo trudne do poprawnego ocieplenia i uszczelnienia. Domy pasywne z reguły mają kształt prostopadłościanu oraz prosty dach- płaski bądź stromy dwuspadowy, dzięki temu są prostsze i tańsze w wykonaniu. W północnej części domu projektuje się pomieszczenia techniczne, garderoby, schowki, kuchnie i ciągi komunikacyjne oraz maksymalnie ogranicza przeszklenia. Strefa dzienna domu pasywnego znajduje się od strony południowej, to tu montuje się największe przeszklenia, które pozwalają na bierne pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca. Jednak w przypadku dużych przeszkleń koniecznością jest montaż rolet zewnętrznych, które ograniczą przegrzewanie się pomieszczeń latem.

Istotnym etapem w planowaniu budowy domu pasywnego jest wybór odpowiednich okien. Z jednej strony okna aktywnie wpływają na ograniczenie strat ciepła, z drugiej pasywnie pozyskują energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Ogromne znaczenie dla zapewnienia jak najniższego współczynnika przenikania ciepła okien ma odpowiedni dobór ich wielkości i zastosowanych w oknach podziałów, im mniejszy udział powierzchni ram w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła okien będzie niższy. Dodatkowe podziały okna zmniejszają powierzchnię przeszklenia, dodatkowo powodując powstawanie mostków cieplnych na połączeniu szyby z ramą. Wybierając okna należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw, dla domów pasywnych współczynnik ten nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Istotne znaczenie ma również wybór „ciepłej ramki” czyli ramki dystansowej z tworzyw sztucznych zamiast zwykłej – aluminiowej. Jednak nawet najlepsze okna nie spełnią swojej funkcji jeśli nie zostaną zamontowane w odpowiedni sposób. W domach pasywnych rekomendowany jest montaż okien w warstwie izolacji ze względu na minimalizowanie wartości mostka cieplnego, jaki tworzy się na styku okna ze ścianą budynku. Odpowiednie połączenie i uszczelnienie styku okna z murem ma ogromne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej szczelności całej konstrukcji.

Wybierając okna do domu pasywnego warto zapoznać się w ofertą firmy DRUTEX. Okna PVC ENERGY posiadają parametr Uw = 0,6 W/(m2K) zatem doskonale nadają się do domów pasywnych. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru pakietu 3- a nawet 4- szybowego oraz „ciepłej ramki”.

Konfigurator i wycena online, okna i drzwi

Okna

Okna
od 75,27 zł plus VAT

Okna balkonowe

Okna balkonowe
od 315,96 zł plus VAT

HS - drzwi tarasowe przesuwne

HS - drzwi tarasowe przesuwne
od 6 269,40 zł plus VAT

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wejściowe PCV
od 1 277,27 zł plus VAT

Drzwi z wypełnieniem

Drzwi z wypełnieniem
od 1 277,27 zł plus VAT

Dodatki

Dodatki